Termografia medyczna – diagnostyka na poziomie naczyniowym
Termografia medyczna pozwala na zdiagnozowanie rozmaitych patologii. Całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna metoda obrazowania ciała umożliwia wskazanie lokalnych zmian temperatury tkanek, w których toczy się proces chorobowy. Termografia (termowizja) pozwala na bardzo wczesne wykrycie wielu zmian chorobowych, nawet przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów klinicznych.
Termografia medyczna to innowacyjna metoda diagnostyczna opierająca się na pomiarach ciepła emitowanego przez poszczególne części ciała. Znany jest wzorzec prawidłowego rozkładu ciepłoty ciała – jest to rozkład symetryczny, regulowany przez ośrodki termoregulacji w podwzgórzu. Obszary o fizjologicznie podwyższonej ciepłocie ciała to m.in. mięśnie, a także nakładające się obszary skóry pod pachami czy kolanami. Obniżona ciepłota cechuje natomiast obszar stawów oraz miejsca kumulacji tkanki tłuszczowej. Jeśli dojdzie do rozwoju procesu chorobowego, np. stanu zapalnego czy pojawienia się bólu, dochodzi do zwężenia lub rozszerzenia naczyń krwionośnych i zmian w przepływie krwi. Zauważalne jest to jako odstępstwa od prawidłowego termogramu człowieka.
Zalety badania termograficznego
Niewątpliwą zaletą termografii medycznej jest jej bezinwazyjność i bezbolesność, a zatem bezpieczeństwo stosowania. Jest to metoda diagnostyczna polecana absolutnie każdemu, także kobietom w ciąży czy dzieciom. Pacjent nie jest narażony na działanie szkodliwego promieniowania, nie ma konieczności podania kontrastu. Kolejną przewagą nad wieloma badaniami diagnostycznymi jest uwidocznienie zmian fizjologicznych, a nie jedynie obrazowanie anatomiczne. Ponadto metoda ta umożliwia diagnostykę zmian chorobowych nawet na bardzo wczesnym etapie ich rozwoju, co umożliwia jak najszybsze wdrożenie leczenia i zapobiegniecie postępowi procesu chorobowego. Trudno o bardziej przyjazną pacjentowi metodę diagnostyczną.
Cennik:
Termografia – diagnoza podstawowa – 100 zł
Termografia – diagnoza z opisem – 500 zł