Lipoliza iniekcyjna – skuteczny zabieg modelujący sylwetkę
Lipoliza iniekcyjna służy do trwałej redukcji lokalnie nagromadzonej tkanki tłuszczowej, której trudno pozbyć się za pomocą diety i aktywności fizycznej.
Lipoliza iniekcyjna to zabieg modelujący sylwetkę. Polega na redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej przy użyciu specjalnego preparatu, który niszczy błony komórkowe komórek tłuszczowych (adipocytów) ulokowanych w różnych, na ogół problematycznych, częściach ciała. Zlikwidowanie tłuszczu w tych okolicach przy pomocy diety lub ćwiczeń jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Rozpuszczone komórki tłuszczowe są transportowane do wątroby za pośrednictwem naczyń krwionośnych i limfatycznych, po czym organizm wydala je z moczem jako uboczny produkt przemiany materii. Wykonanie serii zabiegów powoduje utratę nawet 10 cm w obwodzie, jednak najczęściej pacjent traci od 2 do 4 cm. Efekty lipolizy iniekcyjnej są trwałe – tkanka tłuszczowa nie gromadzi się ponownie w miejscach poddanych serii zabiegów, o ile pacjent będzie przestrzegał diety i prowadził aktywny tryb życia. Po lipolizie iniekcyjnej poprawia się metabolizm komórek skóry, mikrokrążenie i odżywienie skóry, która jest w ten sposób stymulowana do regeneracji. Najlepsze efekty można osiągnąć u pacjentów z prawidłową masą ciała lub lekką nadwagą, którzy mają problem z miejscowym nagromadzeniem tłuszczu.
Wskazania:
- likwidowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej zgromadzonej na:
- podbródku (drugi podbródek);
- karku („bawoli kark”);
- kończynach górnych (w okolicy tricepsu);
- brzuchu;
- wzgórku łonowym;
- plecach (fałdy poniżej żeber);
- pośladkach;
- biodrach;
- wewnętrznej stronie ud;
- zewnętrznej stronie ud („bryczesy”);
- kolanach;
- łydkach;
- likwidowanie tłuszczaków (łagodne nowotwory tkanki łącznej);
- leczenie ginekomastii (zabieg wykonywany wyłącznie u mężczyzn).
Przeciwwskazania:
- alergia lub uczulenie na soję, skorupiaki i składniki zawarte w preparatach;
- cukrzyca;
- choroby nowotworowe;
- choroby tarczycy (zabieg może być wykonywany u osób z zaburzeniami autoimmunologicznymi tarczycy, ale u osób chorych na chorobę Hashimoto jedynie wtedy, gdy poziom przeciwciał jest bardzo niski lub równy zeru);
- ostre choroby nerek i wątroby;
- otyłość (BMI > 29);
- padaczka;
- zaburzenia psychiczne;
- zaburzenia krzepnięcia;
- terapia lekami przeciwkrzepliwymi (np. kwas acetylosalicylowy, heparyna, acenokumarol);
- infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze;
- stany zapalne skóry;
- stwardnienie rozsiane;
- ciąża i karmienie piersią.
Przeprowadzenie zabiegu:
Lipoliza iniekcyjna polega na podaniu specjalnego preparatu bezpośrednio do tkanki tłuszczowej. Nakłucia wykonywane są bardzo cienką igłą. Preparat wstrzykiwany jest w podskórną tkankę tłuszczową na odpowiednią głębokość.
Mechanizm działania preparatu:
Podanie preparatu do tkanki tłuszczowej powoduje zniszczenie adipocytów, które następnie są usuwane z organizmu w naturalnych procesach metabolicznych. Wywołany przez lipolizę iniekcyjną miejscowy stan zapalny ma na celu pobudzenie systemu immunologicznego i przyspieszenie procesu usuwania komórek tłuszczowych z organizmu. W miejsce zniszczonych komórek tłuszczowych pojawia się tkanka włóknista, dzięki czemu skóra w poddanych zabiegowi okolicach ulega obkurczeniu.
Możliwe powikłania:
W miejscach nakłuć może pojawić się lekki obrzęk, świąd lub pieczenie, co jest naturalną reakcją organizmu i świadczy o skuteczności oraz prawidłowym działaniu podanego preparatu. Inne objawy, takie jak: ból, zaczerwienienie skóry, podbiegnięcia krwawe czy krwiaki ustępują samoistnie w ciągu 1-2 tygodni. Możliwe są zaburzenia czucia, najczęściej przemijające. Do niezwykle rzadkich skutków ubocznych lipolizy iniekcyjnej zalicza się przejściową biegunkę i zaburzenia cyklu miesiączkowego, a także zgrubienia wyczuwalne pod mocniejszym uciskiem. Poważniejsze powikłania w postaci reakcji alergicznej na składniki preparatu, martwicy skóry w przypadku zbyt płytkiego podania preparatu oraz mikrouszkodzenia nerwów i mięśni to przypadki marginalne.
Zalecenia po zabiegu:
- nie przyjmować leków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (substancje przeciwzapalne hamują reakcję organizmu wywołaną przez lipolizę iniekcyjną);
- pić około 2 litrów wody w ciągu doby, co ułatwia oczyszczanie organizmu, metabolizowanie tłuszczu w wątrobie i wydalanie go z moczem;
- po upływie 24 godzin zacząć wykonywać masaż tych partii ciała, które zostały poddane zabiegowi, aby wspomóc układ limfatyczny i krwionośny w transportowaniu rozpuszczonych komórek tłuszczowych do wątroby;
- w miarę możliwości skorzystać z serii zabiegów liposukcji ultradźwiękowej, które znacząco zwiększają skuteczność lipolizy iniekcyjnej
- podjąć dietę niskokaloryczną oraz wysiłek fizyczny w dowolnej formie (ćwiczenia, spacery, nordic walking, jazda na rowerze itp.).
Ilość i częstotliwość zabiegów:
Liczba zabiegów zależy od różnych czynników – od umiejscowienia nadmiaru tłuszczu, ilości tkanki tłuszczowej do zlikwidowania, reakcji na preparat czy stanu zdrowia. Aby uzyskać pełen efekt, zazwyczaj należy wykonać 3–6 zabiegów w odstępie co 2-4 tygodnie. Ilość i częstotliwość zabiegów jest indywidualnie określana przez lekarza medycyny estetycznej.
Efekty:
Na ostateczne rezultaty należy poczekać 4–5 tygodni od ostatniego zabiegu.
Seria zabiegów powoduje trwałe efekty w postaci zlikwidowania nadmiaru tkanki tłuszczowej w miejscach poddanych zabiegowi.
Cennik:
1 ampułka 180 zł