Wiadomości

5 ćwiczeń tybetańskich

tybet

Kiedy regularnie wykonujemy ćwiczenia tybetańskie, to o wiele chętniej wstajemy rano i znacznie krócej musimy spać. Wyraźnie skróceniu ulega czas regeneracji, w którym organizm wypoczywa. Ćwiczenia także pomagają przezwyciężyć zaburzenia snu.

 

 

Skóra staje się bardziej elastyczna i wygładza się. Zmienia się apetyt i zmysł smaku. Często znika pragnienie spożywania słodyczy. Kiedy organizm otrzymuje dostateczną ilość energii innymi kanałami, jak to się dzieje w przypadku uprawiania ćwiczeń tybetańskich, to zastrzyki energii w postaci słodyczy stają się zbyteczne. Ćwiczenia sprzyjają regulacji funkcjonowania tarczycy a przez to przyczyniają się do zrównoważenia przemiany materii i pobudzenia aktywności trawiennej. Ciało ma do dyspozycji więcej energii, a uczucie głodu ulega normalizacji. Żywimy się w coraz większym stopniu energią subtelną i dzięki temu potrzebujemy mniej pożywienia fizycznego.

Zwiększa się zdolność koncentracji i jest większa łatwość uczenia się. Poprawia się nasza postawa, trzymamy się bardziej prosto; wzrasta też nasza pewność siebie, gdyż postawa wewnętrzna i zewnętrzna warunkują się nawzajem. Postawa naszego ciała określa, jak postrzegamy nasze otoczenie.

Dzięki ćwiczeniom tybetańskim czakramy pozostają w równowadze. Kiedy energia może przepływać przez czakramy swobodnie i bez przeszkód, to rzadziej chorujemy.

Szyja zostaje lepiej ukrwiona, dzięki mocnemu odchyleniu do tyłu. Całe ciało jest poruszone i krew i limfa mogą lepiej krążyć. Jesteśmy coraz bardziej sprawni fizycznie oraz pełni energii i radości życia.

Oddziaływanie ćwiczeń na uczucia.

Uprawianie ćwiczeń tybetańskich daje u ludzi przewrażliwionych i nękanych zmiennymi nastrojami – także u hiperaktywnych młodocianych – większą stabilność emocjonalną i zrównoważenie.

Przez te ćwiczenia możemy nawiązać kontakt z dawno zapomnianymi uczuciami – jak smutek, niechęć czy gniew – aby się od nich nareszcie wyzwolić. Uwolnioną w ten sposób energię możemy dysponować jako siłą życiową.

Szybkie obroty wykonywane w czasie pierwszego ćwiczenia pomagają nam oczyścić nasze emocje od negatywnych energii. Kiedy energia te tkwią w nas, nie mamy siły prowadzić zrównoważonego, szczęśliwego życia. Obroty wzmacniają naszą aurę, a brak ruchliwości wywołany przez depresje i rozterki ustępuje uczuciu siły, które nas ogarnia zawsze wtedy, gdy mamy do dyspozycji dużą ilość energii. Jeśli w ciągu dnia wystąpią u nas negatywne uczucia w rodzaju frustracji czy gniewu i będziemy chcieli się od nich uwolnić, wówczas możemy wykonać tylko pierwsze ćwiczenie.

Nabieramy większej odporności psychicznej i fizycznej. Uprawiając regularnie ćwiczenia tybetańskie odczuwamy niezwykłą radość życia i zdolność do entuzjazmu, niezależną od warunków zewnętrznych. Odkrywamy, że jesteśmy radością, że naszym najbardziej naturalnym uczuciem i prawdziwym wyrazem życia jest radość istnienia.

Ćwiczenia te pobudzają gruczoły do zwiększonego wydzielania hormonów. Dzięki wzrostowi ich poziomu – na przykład endorfiny – umacnia się dobre samopoczucie i poprawia się nasza stabilność emocjonalna.

Zaostrzeniu ulegają zmysły, widzimy bardziej świetliste kolory, jedzenie lepiej smakuje, muzyka nabiera nowego wymiaru. Nasz świat staje się bardziej żywy. Wzmaga się w nas radość istnienia i nabieramy chęci do życia.

Oddziaływanie ćwiczeń tybetańskich na umysł.

Mózg jest lepiej dotleniony i otrzymuje więcej składników pokarmowych. Łatwiej możemy się uczyć i koncentrować, przychodzi nam do głowy więcej pomysłów. Poprawia się pamięć krótkotrwała i długotrwała. Myślenie nabiera bardziej całościowego charakteru. Myślimy bardziej konstruktywniej, w większym stopniu dostrzegamy dobro w nas, w innych osobach i w  wydarzeniach. Wzmacniamy pozytywne strony w nas samych i w innych. Problemy albo przypadłości losowe traktujemy jako pożądane okazje do nauki i możliwości doskonalenia się. Poprzez kontakt z wyższymi płaszczyznami świadomości coraz częściej skłaniamy się ku poszukiwaniu “trzeciej drogi”, to znaczy takich rozwiązań występujących problemów, które nie krzywdzą jednej strony na korzyść drugiej, ale przy których obie strony zyskują.

Wzrasta intensywność naszego kontaktu  z płaszczyzną intuicyjną – wyższą płaszczyzną mentalną” albo inteligencją serca. Mamy przypływy natchnienia i inspiracji i w coraz mniejszym stopniu musimy sobie łamać głowę nad rozwiązaniem problemów. Uczucia i rozum tracą swoją przeciwstawność, rozum zaprzęga się coraz bardziej w służbę miłości.

Ćwiczenia tybetańskie a płaszczyzna duchowa.

Poprzez uprawianie ćwiczeń tybetańskich aktywizujemy wszystkie nasze centra energetyczne, co wpływa na nasz wzrost duchowy. Stajemy się bardziej otwarci na uniwersalny sposób patrzenia (centrum korzenia), mamy więcej zaufania do rzeki życia (centrum zmysłowości), uczymy się akceptacji zamiast dążyć do kontrolowania wszystkiego (splot słoneczny). Wzrasta zdolność do miłości i odczuwania szczęścia (centrum serca), nawiązujemy ściślejszy kontakt z naszą siłą, a nasze związki nabierają harmonii (centrum szyi), ogarniamy spojrzeniem całość spraw i odbieramy inspiracje  (trzecie oko); zyskujemy bliższy kontakt z naszą wewnętrzną mądrością i instancją kierująca (centrum korony).

Już po krótkim czasie uprawiania ćwiczeń tybetańskich odczuwamy wewnętrzną euforię – także bez przyczyny z zewnątrz. Przez nie uzyskujemy kontakt z wewnętrznymi walorami radości, ekstazy, szczęśliwości i głębokiego spokoju.

Częściej miewamy sny wizjonerskie i prorocze, przez które lepiej zaczynamy rozumieć nasze zadania w życiu albo uzyskujemy wgląd w naszą przyszłość i przyszłość naszej planety; sny te nabierają większej intensywności.

 

ryt_tybet._1

Rytuał 1:
Stań prosto z ugiętymi lekko kolanami i stopami rozstawionymi na szerokości bioder. Ręce unieść równolegle do podłogi, a swoją uwagę skupić na brzuchu, a właściwie na punkcie nieco poniżej pępka (Hara). W tej postawie trzeba się rozluźnić i wykonywać obroty wokół własnej osi zgodnie z ruchem wskazówek zegara (z lewa na prawo). Stopy mają podążać za rękami, a nie odwrotnie. Szybkość wirowania stopniowo zwiększaj, aż poczujesz lekkie zawroty głowy, co jest znakiem by zmniejszyć prędkość i zatrzymać się. Jest to proste ćwiczenie energetyzujące i poprawiające koncentrację i pracę umysłu. Jego wykonywanie jest szczególnie wskazane przed rozpoczęciem nauki.

Rytuał 2:ryt_tybet._2
Połóż się na plecach i skupić uwagę na punkcie poniżej pępka. Następnie przy wdechu podnieś równocześnie głowę i zegnij kolana w kierunku brzucha, a przy wydechu wyprostuj nogi w kolanach. Przy kolejnym wdechu wrócić do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie należy wykonywać jednym płynnym ruchem, a dla prawidłowego ułożenia kręgosłupa można włożyć dłonie pod pośladki. W ten sposób pobudzamy przepływ energii wzdłuż całego kręgosłupa, rozgrzewając i rozciągając poszczególne mięśnie.


Rytuał 3:ryt_tybet._3

Uklęknij prostując kręgosłup, opierając palce stóp o podłogę, a nogi rozstawiając na szerokość bioder. Dłonie powinny znajdować się z tyłu na udach pod pośladkami. Przyciągnij podbródek do klatki piersiowej i robiąc wdech odchyl głowę do tyłu, najdalej jak to możliwe. Przy wydechu powróć do pozycji wyjściowej. Przy wykonywaniu tego rytuału nie naprężaj mięśni kręgosłupa, tylko pośladki. Unikaj wygięcia kręgosłupa w części krzyżowej. Jest to dobre ćwiczenie rozciągające kręgosłup i mięśnie pleców.


Rytuał 4:

Usiądź z prostym kręgosłupem oraz wyprostowanymi i lekko rozstawionymi nogami. Dłonie oprzyj na podłodze przy biodrach. Robiąc wdech unieś biodra i
ryt_tybet._4
 jednocześnie zegnij nogi w kolanach (podeszwy stóp oparte o podłoże), odchylając jednocześnie głowę do tyłu. Tułów powinien znajdować się w linii prostej z udami, równolegle do podłogi, natomiast ramiona i łydki prostopadle do ziemi. Wydychając powietrze powróć do pozycji początkowej. Przed skłonem głowy, napręż szyję, z tej pozycji - za brodą ostrożnie przechyl głowę do tyłu. Wyprowadzaj ruch ciała z miednicy i dolnej części pleców, wypychaj miednicę w kierunku stóp. Ćwiczenie to rozciąga i poprawia krążenie oraz ruchomość w obrębie stawów, uelastycznia mięśnie pleców.

Rytuał 5:ryt_tybet._5
Połóż się na brzuchu z wyprostowanymi nogami i podwiniętymi palcami stóp. Przy wdechu unieś górną część ciała, opierając się na rękach i wychylając głowę w tył, wyginając kręgosłup w łuk. Wykonując kolejny wdech przenieś ciało do pozycji przypominającej odwróconą literę „V” - opierając się na rękach podnieś biodra ku górze. Nogi trzymaj prosto na całych stopach, głowa podbródkiem dotyka klatki piersiowej. Aby uniknąć osłabienia lędźwiowej części kręgosłupa, napinaj mięśnie pośladków. Do pozycji wyjściowej (leżenie na ziemi) powróć dopiero po zakończeniu pełnego cyklu powtórzeń.

 

Źródło: szkolatajemna.blogspot.pl
              mojajoga.wordpress.com